اتصالات پلی اتیلن تزریقی

بزنیم در گودی تکنولوژی پیشرفته مواد ساختمانی و بررسی کنیم یکی از این مهم‌ترین عناصر، یعنی اتصالات پلی اتیلن تزریقی. این اتصالات عضوی بسیار کارآمد در خانواده بزرگ مواد پلیمری هستند و توانسته‌اند نقش بسزایی در بهینه‌سازی فرایندهای ساخت و ساز ایفا کنند.

تولید اتصالات پلی اتیلن تزریقی

با استفاده از یک دستگاه خاص به نام دستگاه تزریق پلاستیک و قالب‌های فولادی ساخته شده در ابتدا، به همراه ماده پلی اتیلن به دست آمده از پتروشیمی‌ها، این محصول با قابلیت های استثنایی ساخته می‌شود. با توجه به ساختار فرآیند تزریق، این اتصالات قابلیت سفارشی‌سازی بر اساس نیاز پروژه را دارند. این موضوع در کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت کار بسیار مؤثر است.

کارخانجاتی که قادر به تولید اتصالات پلی اتیلن تزریقی هستند، بر سایر کارخانجاتی که فقط محصولات دستی ساز را تولید می‌کنند، برتری دارند. این برتری به خصوص زمانی محسوس می‌شود که شرکت تولیدکننده قالب‌های فولادی برای تولید اتصالات مختلف، با سایزها و فشار کاری متفاوت، در اختیار داشته باشد.

برخی از کارخانجات مانند آبان بسپار پارسیان، قابلیت تولید انواع مختلفی از اتصالات تزریقی را دارند. این اتصالات شامل سه راهی، زانویی، فلنج، تبدیل، فلنج کور پلی اتیلنی، کپ پلی اتیلنی، رینگ فولادی با پوشش پلیمری تقویت‌شده، شیر آبریز انتهای خط و اتصالات خاص و سفارشی هستند. این اتصالات تحت برند آبرام اتصال در بازار عرضه می‌شوند.

پیشنهاد: قیمت اتصالات پلی اتیلن

هم اکنون که با محصول کلی آشنا شدیم، وارد بخش جزئیاتی از این اتصالات خواهیم شد. این اطلاعات امید است که شما را در انتخاب محصولات مناسب پلی اتیلن تزریقی یاری رسانده و به انتخاب آگاهانه شما کمک کند.

تولید اتصالات پلی اتیلن تزریقی نیازمند سرمایه‌گذاری در تجهیزات خاصی مانند دستگاه‌های تزریق پلاستیک و قالب‌های فولادی متنوعی است. در کنار این ها، فرایند تولید پیچیده و نیازمند دانش و تجربه فراوانی است. اما با وجود همه این چالش‌ها، اگر شرکت بتواند در خط تولید خود از این تکنولوژی استفاده کند، بی شک از یک برتری اساسی برخوردار خواهد شد.

شرکت‌هایی مانند آبان بسپار پارسیان، پلی ران و پلی رود که هم محصولات دست ساز و هم محصولات تزریقی را تولید می‌کنند، می‌توانند به نیازهای گوناگون صنعت پلی اتیلن پاسخ دهند و به عنوان یک راهکار جامع برای مشتریان خود عمل کنند.

در این نگاه جدید و کاملاً متفاوت، به زمینه‌ای تکنیکی و مهندسی می‌پردازیم که شامل توضیح جامعی در مورد فرایند تولید اتصالات پلی اتیلن تزریقی است. هدف این است که درک ژرف‌تری از این عملیات پیچیده را ارائه دهیم، از مواد اولیه مورد استفاده گرفته تا دستگاه‌های مورد نیاز برای پیاده‌سازی فرآیند.

مواد اولیه اتصالات پلی اتیلن تزریقی

مواد اولیه مهمی که در این فرآیند مورد استفاده قرار می‌گیرند، پلی اتیلن HDPE100 هستند. این ماده پرداخته شده از پتروشیمی‌های معتبر، در ساخت لوله پلی اتیلن و همچنین در ساخت اتصالات پلی اتیلن دست‌ساز و برنچی کاربرد دارد. ممکن است این ماده اولیه خودبه‌خود به صورت مشکی تولید شده یا در فرم نچرال یا بی‌رنگ خارج شده و سپس با مَستربچ مشکی ترکیب شود تا در ساخت اتصالات پلی اتیلن استفاده شود. اخیرا، حذف مواد اولیه پلی اتیلن نچرال از چرخه تولید پتروشیمی‌ها مطرح شده است، اما بر اساس آخرین بروزرسانی استاندارد ملی ایران (INSO 14427)، چنین محدودیتی اعلام نشده است.

ویژگی‌های بین‌المللی و محلی اتصالات پلی اتیلن تزریقی

در حینی که در بین الملل، اتصالات پلی اتیلن تزریقی با استفاده از مواد اولیه Injection Molding تولید می‌شوند، در ایران، به دلیل نبود این نوع مواد، تولیدکنندگان برای ساخت این اتصالات، مجبور به استفاده از مواد Extrusion Grade (که مورد استفاده در ساخت لوله‌ها قرار می‌گیرد) هستند.

هرچند که استفاده از مواد Extrusion Grade می‌تواند به کاهش کیفیت ظاهری سطح اتصالات منجر شود، اما بر خلاف انتظارات، تأثیر منفی بر خصوصیات کیفی عمومی اتصالات ندارد.

اتصالات پلی اتیلن تزریقی

اتصالات پلی اتیلن تزریقی

مراحل تولید اتصال تزریقی

برای تولید یک اتصال تزریقی، سه عنصر اصلی نیاز است: گرانول‌های پلی اتیلن (HDPE100)، قالب‌های فولادی و یک دستگاه تزریق پلاستیک.

کارکرد دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک، که دارای دو بخش برای فشار دهی برای باز و بسته شدن قالب و تزریق مواد اولیه به داخل قالب است، نقش مهمی در این فرایند ایفا می‌کند.

فرآیند قالب‌گیری تزریقی

این فرایند، که در چرخه‌های متوالی صورت می‌گیرد، شامل مراحلی از بسته شدن قالب، انتقال مواد اولیه به سیستم اکسترودر، مخلوط کردن و حرکت مواد درون برل، گرم شدن و ذوب مواد، و در نهایت، تزریق مواد مذاب به داخل قالب برای شکل‌دهی نهایی است. پس از فرایند تزریق و شکل‌دهی، قطعه در داخل قالب باید خنک شود تا مواد پلاستیکی بتوانند به شکل نهایی خود جامد شوند. این کار به کمک سیستم خنک‌کننده یا آب‌گرد انجام می‌شود که اطراف قالب می‌چرخد و گرما را از قطعه جذب می‌کند.

همانطور که گفتید، پس از خنک شدن کامل قطعه، دستگاه تزریق پلاستیک و برل اکسترودر به عقب کشیده می‌شود. سپس، قالب باز می‌شود و قطعه‌ای که تازه تولید شده است، از آن خارج می‌شود. در این مرحله، قطعه تقریباً آماده است، اما ممکن است نیاز به برخی فرایندهای پایانی مانند اجرای کنترل کیفی، از بین بردن ناهمواری‌ها یا انجام برخی از پردازش‌های سطحی داشته باشد.

تنوع و طیف گسترده اتصالات پلی اتیلن تزریقی که توسط شرکت تکنوپایپ عرضه می‌شوند، در مجموعه وسیعی از برنامه‌ها و پروژه‌ها کاربرد دارند. همچنین استفاده از این اتصالات باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌های مرتبط با سیستم لوله کشی می‌شود.

دسته بندی اتصالات تزریقی و تفاوت های آنها

 1. اتصالات سه راهی و زانویی: با ابعاد متفاوت از 63 تا 500 میلیمتر و فشار کاری بین 6 تا 20 بار، این اتصالات بسیار منعطف و کاربردی هستند.
 2. فلنج، تبدیل، فلنج کور پلی اتیلنی و کپ پلی اتیلنی: با ابعادی متنوع، از 63، 75 و 90 میلیمتر تا 1200 میلیمتر و فشار کاری در محدوده 6، 10، 16 و 20 بار، این مجموعه گسترده از اتصالات در بسیاری از سیستم‌های لوله کشی کاربرد دارد.
 3. رینگ فولادی با پوشش پلیمری تقویت‌شده: با سایزهای متغیر از 63 تا 315 میلیمتر و فشار کاری 10 و 16 بار و همچنین کلاس 150، این رینگ‌ها ارائه می‌دهند قدرت و استحکام بالا.
 4. شیر آبریز انتهای خط: با سایز 160 میلیمتر و فشار کاری 4 بار، این ویژگی برای کنترل دقیق جریان آب طراحی شده است.
 5. اتصالات خاص و سفارشی: این اتصالات براساس طرح و نقشه مشتری ساخته می‌شوند، این امکان را می‌دهد که به نیازهای خاص پروژه‌ها و برنامه‌های مختلف پاسخ دهند.

استانداردهای اتصالات پلی اتیلن تزریقی

کارخانجات تولیدکننده اتصالات پلی اتیلن تزریقی به شدت متعهد به رعایت استانداردهای مربوطه هستند. این استانداردها، که به خصوص برای هر نوع اتصال تعیین شده‌اند، اطمینان حاصل می‌کنند که تمامی محصولات با بهترین کیفیت و دقت تولید شوند. در ادامه به برخی از این استانداردها اشاره شده است:

 • اتصالات سه راهی، زانویی، تبدیل، کپ پلی اتیلن و فلنج کور پلی اتیلن: رعایت استانداردهای INSO 14427 و ISO 4427
 • فلنج: رعایت استانداردهای INSO 14427 و ISO 9624
 • رینگ فولادی با پوشش پلیمری تقویت‌شده 10 و 16 بار: رعایت استانداردهای EN 1092 و DIN 2501
 • رینگ فولادی با پوشش پلیمری تقویت‌شده کلاس 150: رعایت استاندارد ASME B16.5 (CLASS 150)

کاربرد اتصالات پلی اتیلن تزریقی

اتصالات پلی اتیلن تزریقی، در هر پروژه ای، نقشی مخصوص به خود دارند و در اجرای پروژه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به اختصار، این اتصالات عبارتند از:

 1. تبدیل پلی اتیلن: این اتصالات بی نظیر، امکان ادغام دو لوله با سایزهای متفاوت را فراهم می‌کنند، و این کار را بدون نیاز به تغییر جهت انجام می‌دهند. این تبدیل‌ها برای کاهش یا افزایش سایز لوله در شبکه‌های خطوط انتقال به کار گرفته می‌شوند.
 2. تبدیل هم مرکز: تبدیل پلی اتیلن هم مرکز، در ورودی و خروجی دارای یک مرکز مشترک است. این اتصالات، در اکثر لوله‌کشی‌های عمودی استفاده می‌شوند. در تولید این نوع تبدیل‌ها، محور مرکزی یک سر اتصال، با محور مرکزی سر دیگر اتصال منطبق است و قطعه تولید شده، دارای تقارن حول محور طولی قطعه است.
 3. تبدیل غیر هم مرکز: در تبدیل‌های پلی اتیلن غیر هم مرکز، مرکز ورودی و خروجی یکسان نیست و فقط یک محور تقارن دارند. این تبدیل‌ها، در لوله‌کشی‌های افقی بیشتر استفاده می‌شوند. وظیفه اصلی آنها، هم‌سطح کردن لوله و تبدیل آن است.
 4. فلنج: فلنج پلی اتیلن برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر یا اتصال شیرآلات و سایر اتصالات به خطوط لوله استفاده می‌شود. به علت سهولت نصب و تعویض آنها، آنها در مواقعی که لازم است لوله‌ها برای بازدید یا تعمیر باز و بسته شوند، مناسب هستند.
 5. فلنج تایپ B: وقتی از شیر پروانه‌ای برای کنترل جریان استفاده می‌شود، از فلنج تایپ B برای جلوگیری از برخورد دریچه شیر با فلنج استفاده می‌شود.
 6. زانویی: این اتصالات محدوده، برای تغییر مسیر و زاویه لوله‌ها در شبکه‌های انتقال استفاده می‌شوند.
 7. سه راهی: سه راهی‌ها برای ایجاد انشعاب در خطوط لوله استفاده می‌شوند.
 8. کپ: کپ یا درپوش، برای بستن دائمی یا موقت انتهای خطوط لوله استفاده می‌شود.
 9. شیر آبریز انتهای خط: این شیرها، به خاطر طراحی خاص آنها، برای باز یا بسته کردن کاملاً جریان در خطوط انتقال سیالات استفاده می‌شوند. این شیرها، در حالی که سطح بالایی از آب‌بندی ایجاد می‌کنند، کیفیت مطلوبی را برای استفاده در انتهای خطوط لوله‌های پلی اتیلن و فولادی برای مصارف کشاورزی، آبخیزداری، خروجی استخر، تخلیه خطوط و غیره فراهم می‌آورند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: ۶۶۱۵۴۰۹۸-۰۲۱

تماس بگیرید