اتصالات پیچی پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن در هفت دسته کلی تقسیم می شوند: پیچی، فاضلابی، فلنچدار، جوشی، دست ساز، الکتروفیوژن و آبیاری قطره ای. اتصالات پیچی، به واسطه رزوه‌هایی که به طور داخلی یا خارجی بر روی آن‌ها تعبیه شده، به لوله پلی اتیلن متصل می‌شوند و عمدتا در پروژه‌های کوچک و لوله‌های کم حجم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتصالات در اشکال و اندازه‌های متنوعی عرضه می‌شوند که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

اتصالات پیچی یا رزوه‌ای برای اتصال دو لوله پلی اتیلن بدون نیاز به جوشکاری استفاده می‌شوند. این اتصالات از چندین بخش تشکیل شده و اصلی‌ترین کاربرد آن‌ها در سیستم‌های تامین آب و آبیاری فیلدهای کشاورزی و زراعی است. اتصالات رزوه‌ای از ماده پلی اتیلن ساخته شده و به روش تزریقی تولید می‌شوند.

موارد استفاده از اتصالات پیچی پلی اتیلن شامل: اتصال ماده، اتصال نر، اتصال فلنجدار، رابط پلی اتیلن، سه راه مساوی، زانو مساوی، زانو ماده، زانو نر، سه راه ماده، سه راه نر، درپوش انتهایی و سه راه تبدیل می‌شود.

 • اتصال ماده عمدتا در اتصال شیرآلات و اتصالات رزوه‌ای نر پلی اتیلن به کار می‌رود. برای اتصالی بی‌نقص و امن، توصیه می‌شود که هر دو اتصال از یک نوع و خانواده باشند.
 • اتصال نر، یکی از اتصالات پیچی پلی اتیلن است که یک سر آن به عنوان رابط و سر دیگر به صورت رزوه‌ای عمل می‌کند. این اتصال برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن به اتصالات شیرآلات رزوه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • اتصال فلنجدار، نوع دیگری از اتصالات پیچی است که برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن به شیرآلات چدنی یا هر نوع اتصال فلنجدار استفاده می‌شود. فلنجها از فولاد ساخته می‌شوند و به راحتی با استفاده از پیچ و مهره قابل باز و بست کردن هستند و در مخازن تحت فشار، کمپرسورها، پمپ‌ها و غیره کاربرد دارند.
 • رابط پلی اتیلن، نوع پیچیده‌ای از اتصالات است که برای اتصال دو سر لوله‌های پلی اتیلن به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتصال می‌تواند مقاومت لوله‌ها در برابر کشیدگی و انبساط و انقباض را افزایش دهد.
 • سه راه مساوی برای ایجاد انشعاب در لوله‌ها استفاده می‌شود. این اتصال در سایز‌های مختلف عرضه می‌شود و در صنایع تأمین آب، آبیاری و گازرسانی کاربرد دارد. با توجه به مساوی بودن همه سه راه اتصال، به آن سه راه مساوی گفته می‌شود و به عنوان تقسیم‌کننده، رابط، تغییر دادن یا ایجاد اتصالات انشعاب در سیستم‌های لوله‌کشی استفاده می‌شود.
 • زانو مساوی یکی از اتصالات پیچی است که در ساختمان‌ها و کاربردهای صنعتی برای اتصال دو لوله با زاویه ۹۰ درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتصال به خاطر شکل خاص خود زانو نامیده شده است.
 • زانو ماده و زانو نر همان اتصالات زانو هستند اما با این تفاوت که زانو ماده یک سر پیچی و یک سر ماده دارد، در حالی که زانو نر یک سر پیچی و یک سر نر دارد. این دو اتصال عمدتا در اتصال لوله‌ها به شیرآلات و اتصالات دیگر استفاده می‌شوند.
 • سه راه ماده و سه راه نر دو نوع از اتصالات سه راه هستند که به ترتیب یک سر ماده و دو سر نر و یک سر نر و دو سر ماده دارند. این اتصالات عمدتاً برای اتصال دو لوله با زاویه ۹۰ درجه و یک لوله‌ با زاویه ۱۸۰ درجه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • درپوش انتهایی، نوعی اتصال است که برای بستن انتهای لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود و به عنوان یکی از اتصالات پیچی تلقی می‌شود. این درپوش‌ها معمولاً برای محافظت از لوله‌ها در مقابل آسیب‌های محیطی و یا برای ایجاد فشار در سیستم لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سه راه تبدیل، نوع دیگری از اتصالات سه راه است که برای اتصال لوله‌های با سایز‌های مختلف یا متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتصال عمدتا در سیستم‌های تأمین آب یا گازرسانی به کار می‌رود که نیاز به تبدیل سایز لوله در یک نقطه خاص دارند.
اتصالات پیچی پلی اتیلن

اتصالات پیچی پلی اتیلن

کاربرد اتصالات پلی اتیلن پیچی:

اتصالات پیچی از جنس پلی اتیلن کاربرد وسیعی در عرصه‌هایی همچون کشاورزی، منازل مسکونی، اماکن ساختمانی، سیستم‌های فاضلاب شهری و صنعتی، صنایع آبزی‌پروری و موارد دیگر دارند. این اتصالات با ابعاد و کیفیت‌های متنوعی در دسترس هستند و در حمل و نقل گاز و مواد شیمیایی نیز کاربرد فراوانی دارند. این اتصالات با داشتن مقاومت بالا در برابر عوامل مختلفی مانند تغییرات آب و هوایی، خوردگی و سایش، فشار و ضربه، از خصوصیات بارز خود به شمار می‌روند. با توجه به عدم رسوب‌گذاری، امکان نصب آسان، عمر مفید طولانی، قیمت مناسب و قابلیت انعطاف‌پذیری، این اتصالات جزو محصولات پرطرفدار قرار گرفته‌اند.

کاربردهای مختلف در سیستم‌های آبرسانی شهری و روستایی، سیستم‌های آبیاری غیرقابل شرب مثل فضاهای سبز و پارک‌ها، تاسیسات صنعتی برای انتقال مواد شیمیایی با خاصیت اسیدی و قلیایی، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی در صنعت کشاورزی و حمل فاضلاب‌های صنعتی، از جمله کاربردهای این اتصالات می‌باشد.

روش استفاده از اتصالات پیچی:

اتصالات پیچی پلی اتیلن، با قابلیت استفاده چندباره، امکان بازگشایی و استفاده مجدد در مکان‌های مختلف را به ما می‌دهند. روند استفاده از این اتصالات به شرح زیر است:

 • در ابتدا، با استفاده از ابزار مناسب، نوک لوله را کاملا صاف و هموار کنید.
 • پس از آن، قطعات اتصال را به ترتیبی که هستند جدا کنید و سپس با همان ترتیب، ابتدا سرپیچ، بعد اسپیلیت رینگ، بعد بوشینگ و در نهایت اورینگ را بر روی لوله قرار دهید.
 • در مرحله بعد، با فشار، لوله را به داخل بدنه اتصال فرو برده تا به لبه نگه‌دارنده داخل بدنه برسد. در همین زمان، اسپیلیت رینگ را به سمت جلو حرکت دهید تا به بوشینگ بچسبد. این حرکت با باز کردن شکاف اسپلیت رینگ به راحتی انجام می‌شود.
 • در پایان، سرپیچ را روی بدنه اتصال محکم کنید.

هنگام استفاده از اتصالات پیچی، باید به چند نکته مهم توجه کرد:

 • باید توجه داشت که انتهای لوله باید کاملا تمیز باشد.
 • باید از محکم بودن مهر‌ها اطمینان حاصل کرد.
 • طراحی این اتصالات و شیرهای مرتبط به گونه‌ای است که برای استفاده از آب داغ مناسب نیستند، بنابراین در لوله‌کشی باید از لوله‌های پلی اتیلن استاندارد استفاده شود.

مزیت اتصالات پلی اتیلن پیچی

 • طول عمر بلند و پایداری ممتاز
 • در برابر نسخه‌های فلزی، فولادی و چدنی مشابه، این گونه اتصالات دارای دوام و طول عمر بیشتری هستند. بسته به نوع کاربرد، طرح و محل نصب، عمر متوسط آن‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال برآورد شده است.
 • مقاومت فوق‌العاده در مقابل فرسایش
 • یکی از چالش‌هایی که معمولا در سیستم‌های لوله‌کشی فلزی مطرح می‌شود، خوردگی است (هم از داخل و هم از بیرون) که تاثیر مستقیمی بر عملکرد هیدرولیک دارد و هزینه‌های بالایی برای کاربر ایجاد می‌کند. با استفاده از اتصالات پلی اتیلن با رزوه، شما به این اطمینان خاطر می‌رسید که آن‌ها در برابر خوردگی، مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • بدون نیاز به تجهیزات تخصصی و سنگین
 • برای ایجاد اتصال با استفاده از اتصالات پلی اتیلن با رزوه، شما نیازی به تجهیزات تخصصی و سنگین ندارید و با استفاده از ابزارهای ساده، می‌توانید به نصب این اتصالات بپردازید.
 • عدم نیاز به پوشش حفاظتی
 • بسیاری از اتصالات برای حفظ طول عمر و مقاومت در برابر خوردگی و مشکلات دیگر، نیاز به پوشش حفاظتی دارند. اما اتصالات پلی اتیلن با رزوه نیازی به چنین حفاظتی ندارند.
 • هزینه مناسب اتصالات پلی اتیلن با رزوه
 • این نوع اتصالات نسبت به دیگر انواع، بسیار اقتصادی‌تر هستند. از طرفی، اتصالات و لوله‌های پلی اتیلن دارای مقاومت و انعطاف‌پذیری قابل توجهی در برابر ضربه و فشار هستند، به طوری که دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات ضد ضربه برای آن‌ها نیست.
 • برای نصب اتصالات پلی اتیلن با رزوه، نیازی به فضای بزرگ نیست و می‌توان در فضای کمترین، کار اتصالات را به طور کامل انجام داد.
 • عدم نیاز به تخصص و مهارت خاص
 • بر خلاف اتصالات جوشی که برای نصب به کارگر ماهر و متخصص نیاز دارد، اتصالات پلی اتیلن با رزوه چنین نیازی ندارند و می‌توان بدون داشتن هیچ مهارت خاصی، کار اتصالات را انجام داد.
 • سرعت در عملیات

با توجه به کاربردهای متنوع، اتصالات پیچی پلی اتیلن برای لوله‌های پلی اتیلن با قطر خارجی 20 تا 125 میلی‌متر مناسب هستند. این اتصالات عمدتا در سیستم‌های توزیع آب شهری و کشاورزی استفاده می‌شوند. با داشتن این اطلاعات می‌توانید با اطمینان بیشتری خرید مناسب را انجام دهید. ما در شرکت تکنوپایپ با تجربه و تخصص چندین ساله در زمینه تولید و توزیع اتصالات پلی اتیلن پیچی، همواره به دنبال رضایت مشتریان خود هستیم. ما متعهدیم که با ارائه محصولات با کیفیت بالا و خدمات پس از فروش مناسب، نیازها و انتظارات شما را برآورده سازیم. هدف ما این است که با ارائه خدمات و محصولات با کیفیت بالا، اعتماد شما را جلب کنیم و شما را به عنوان یک مشتری دائمی به خانواده بزرگ تکنوپایپ اضافه کنیم. به منظور مشاوره بیشتر و کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد محصولات ما، شما می‌توانید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید یا به وبسایت ما مراجعه کنید. ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات و درخواست‌های شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس: ۶۶۱۵۴۰۹۸-۰۲۱

تماس بگیرید